DÜNYA BANKI Hazırki layihə İcma səfərbərliyi
“Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi Layihəsi” üçün əlavə maliyyələşdirmə çərçivəsində həyata keçirilən bütün fəaliyyətlərin mərkəzində bütünlüklə məcburi köçkünlərdən təşkil olunmuş, bəzi hallarda isə məcburi köçkünlərlə birgə yaşayan yerli əhalinin də təmsil olunduğu icmalar dayanır. Layihə kontekstində “icma” anlayışı açıq şəkildə müəyyən edilmiş coğrafi ərazidə yaşayan (məskunlaşan) və ümumi iqtisadi, sosial və mədəni maraqlar üzrə birləşən istənilən insan qrupunu ehtiva edir.
Layihənin fiziki əhatəlik və maliyyə imkanlarını nəzərə alaraq, layihə çərçivəsində həyata keçiriləcək fəaliyyətlərdən bəhrələnmək üçün müraciət etmiş bütün icmalar arasında bir seçim mövcuddur. Bu halda seçim üçün əvvəlcədən müəyyənləşdirilmiş 3  meyardan istifadə edilir (1. İcma üzvləri arasında yoxsulluq səviyyəsi; 2. İcmada baza infrastrukturun mövcudluğu və hazırkı vəziyyəti; 3. İcma üzvləri arasında sosial inteqrasiyanın səviyyəsi). Qeyd olunan göstəricilər haqqında məlumatlar müxtəlif metodlardan istifadə edilməklə toplanılır və müraciət etmiş icmalar bu məlumatlar əsasında qiymətləndirilir.
Layihədən bəhrələnmək üçün seçilmiş hədəf icmalarının səfərbər edilməsi layihənin qısa və uzun müddətli məqsədlərinə nail olmaq üçün əsasdır və layihə tərəfindən təmin edilmiş mənbələrdən səmərəli istifadə etmək üçün lazımi şərtdir. Eyni zamanda davamlı icma səfərbərliyi özü-özlüyündə icmalara öz ehtiyaclarını daha yaxşı qiymətləndirmək və tərkibində olan proseslər vasitəsilə prioritetləri müəyyən etmək səlahiyyəti verən mühüm layihə məhsuludur. İcma səfərbərliyi bir neçə istiqamət üzrə bu icmaların potensialının artırılması ilə bu prosesə cəlb olunmasını nəzərdə tutur.
İcma səfərbərliyinin əsas istiqamətlərindən biri hədəf icmalarında Tələblərin Birgə Qiymətləndirilməsi və bu prosesin məntiqi davamı olaraq İcma Fəaliyyət Planın hazırlanmasıdır. Tələblərin birgə qiymətləndirilməsi aktiv məsləhət və məşvərət metodları vasitəsilə həm əyalətlərdə, həm də şəhərlərdə icma ehtiyaclarının qiymətləndirilməsi üçün tətbiq olunan kənd yerlərinin birgə qiymətləndirilməsi metodologiyalarına əsaslanan bir tapşırıqdır. Kənd yerlərinin birgə qiymətləndirilməsi yerli əhalinin özünün qiymətləndirmə, analiz və planlaşdırma həyata keçirə bilməsini təmin edən, inkişaf etməkdə olan kollektiv yanaşma və metodları özündə əks etdirir. Kənd yerlərinin birgə qiymətləndirilməsi maraqlı tərəflər arasında məlumat bölgüsünü, analiz və fəaliyyətləri stimullaşdırmaq üçün qrup animasiyaları və tapşırıqlardan istifadə edir və bu zaman inkişaf proqramının icraçılarının, hökumət rəsmilərinin və yerli əhalinin birlikdə işləməsi təmin olunur. Tələblərin birgə qiymətləndirilməsi üçün istifadə olunan əsas kənd yerlərinin birgə qiymətləndirilməsi alətləri aşağıdakılardır:
• Ev təsərrüfatları ilə yarı-struktur müsahibələr;
• Benefisiar alt hədəf qrupları ilə fokus qrup müzakirələri;
• İcma prioritetlərinin sıralanması;
• İcma/sosial təsvir və modelləşdirmə.
Tələblərin birgə qiymətləndirilməsinin əsas mexanizmləri olaraq plenar icma görüşlərindən (bütün ictimaiyyət üzvlərinə açıqdır və iştirak etmələri təşviq olunur), fokus qrupu müzakirələrindən (demoqrafik olaraq təyin edilən kiçik qrup sessiyaları) və yarım-strukturlu ev təsərrüfatı müsahibələrindən istifadə edir və nəticədə ehtiyac və prioritetlərlə bağlı ictimai fikirlər toplanır və icma fəaliyyət planına inteqrasiya olunmaq üçün strukturlaşdırılır.
Tələblərin birgə qiymətləndirilməsi prosesinin məntiqi davamı olaraq icma fəaliyyət planlarını hazırlamaq üçün görüşlər keçirilir. Görüşlərin qrafikləri hazırlanır və tələblərin birgə qiymətləndirilməsi prosesi zamanı müəyyən edilən ehtiyacların prioritetləşdirilməsi üçün planlaşdırılmış sessiyalar keçirilir. İcma fəaliyyət planı seçilmiş icma üzrə müvafiq icma layihəsi təkliflərinin hazırlanması və qiymətləndirilməsi üçün əsas rolunu oynayır. Bu plan icmanın ilk səfərbərlik dövrü ərzində hazırlanır və layihə müddətində sonrakı dövrlər ərzində yenilənir.
İcmalar icma fəaliyyət planına uyğun olaraq Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun icmaların səfərbərliyi üzrə heyətin dəstəyi ilə icmanın prioritet problemi ilə bağlı icma müraciət forması hazırlanır və tələb olunan əlavə sənədlər (texniki şərtlər, razılaşdırmalar və s.) toplanılır. Yetkin icma üzvlərinin ən az 50%-i icma layihə təklifini dəstəklədiklərini öz imzaları ilə təsdiq edirlər.
Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu icma müraciət forması və təqdim olunan sənədlər əsasında icma layihəsinin aşağıdakı seçim meyarlarına uyğunluğu yoxlayır:
·           İcma layihəsi üzrə müraciətin tələb olunan formata uyğun gəlməsi və müraciətlə birlikdə təqdim edilən məlumatların kifayət etməsi;
·           İcma layihəsi üzrə müraciətin müəyyən edilən tipologiyaya uyğun gəlməsi;
·           İcma iştirak səviyyəsi (icma layihəsinin seçilməsində);
·           İstismar və əməliyyatlarla bağlı yerli qurumların/ icmanın (yerli qurum bu öhdəlikdən imtina edərsə) öhdəliyi;
·           İcma layihələri üçün müəyyən edilmiş maliyyə məbləğini aşmayan dəyəri;
·       İcma layihəsi üzrə müraciətdə ətraf mühit və sosial təhlükəsizliklə bağlı təsirləri adekvat olaraq aradan qaldırmaq üçün göstərilən səylərin miqyası;
·           İcma layihəsi üzrə müraciətlə icma fəaliyyət planı arasında uyğunluq;
·           İcma layihə təklifini dəstəkləyənlər arasında fərqli sosial qrupların təmsil olunması.
İcma layihəsinin ilkin və yekun qiymətləndirilməsi (çertyojların tamamlanması, iş həcminin qiymətləndirilməsi və maya dəyərinin müəyyən edilməsi) icmaların yaxından iştirakı təmin edilməklə aparılır. Təklif edilən icma layihəsinin dizaynı haqqında benefisiarların fikirlərini öyrənmək üçün layihə/qiymətləndirmə üzrə məsləhət şirkəti icma layihəsinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı nəticələri ətraflı şəkildə icma üzvləri ilə müzakirə edir və razılaşdırır.
“Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi Layihəsi” üçün əlavə maliyyələşdirmə çərçivəsində həyata keçiriləcək hər bir icma infrastruktur layihəsinin ümumi dəyərinə müvafiq olaraq təyin olunan icma sərmayə payı (nağd şəkildə) icma tərəfindən ödənilir.
İcma üzvləri icma infrastruktur layihəsinin icra prosesinə nəzarət olunmasında, layihənin başa çatdıqdan sonra təhvil-təslimində və layihə nəticələrinin sonradan düzgün istismarına nəzarət edilməsində yaxından iştirak edirlər.

Community mobilization
In the center of all the activities carried out within the framework of additional funding for the "IDP Living Conditions and Income Support Project", the communities are composed entirely of IDPs, and in some cases, the local population living together with IDPs is also represented. In the context of the project, the concept of "community" includes any group of people living (settled) in a clearly defined geographical area and united by common economic, social and cultural interests.
Considering the physical scope and financial capacity of the project, there is a choice among all the communities that have applied to benefit from the activities to be implemented within the framework of the project. In this case, 3 predetermined criteria are used for selection (1. Poverty level among community members; 2. Availability and current state of basic infrastructure in the community; 3. Level of social integration among community members). Information about the mentioned indicators is collected using different methods and the applied communities are evaluated based on this information.
Mobilization of the selected target communities to benefit from the project is the basis for achieving the short and long-term goals of the project and is a necessary condition for efficient use of the resources provided by the project. At the same time, sustainable community mobilization is itself an important project product that empowers communities to better assess their needs and set priorities through the processes involved. Community mobilization involves the involvement of these communities in this process by increasing their capacity in several directions.
One of the main directions of community mobilization is the Joint Assessment of Needs in the target communities and the development of a Community Action Plan as a logical continuation of this process. Collaborative needs assessment is a task based on collaborative rural assessment methodologies applied to assess community needs in both provinces and cities through active consultation and consultation methods. Participatory rural assessment represents emerging collective approaches and methods that enable local people to carry out their own assessment, analysis and planning. Collaborative rural assessment uses group animations and exercises to stimulate information sharing, analysis and action among stakeholders, while ensuring that development program implementers, government officials and local people work together. The main rural joint assessment tools used for joint assessment of requirements are:
Semi-structured interviews with households;
Focus group discussions with beneficiary subgroups;
Ranking of community priorities;
Community/social imaging and modeling.
It uses plenary community meetings (open to all members of the public and participation is encouraged), focus group discussions (demographically defined small group sessions) and semi-structured household interviews as the main mechanisms for collaborative needs assessment, resulting in public opinion on needs and priorities. collected and structured to be integrated into a community action plan.
Meetings are held to develop community action plans as a logical extension of the collaborative needs assessment process. Meeting schedules are prepared and scheduled sessions are held to prioritize needs identified during the collaborative requirements assessment process. The community action plan serves as the basis for the development and evaluation of appropriate community project proposals for the selected community. This plan is developed during the first period of community mobilization and updated during subsequent periods during the project.
In accordance with the community action plan, with the support of the community mobilization staff of the IDP Social Development Fund, a community application form is prepared regarding the priority problem of the community and the required additional documents (technical conditions, agreements, etc.) are collected. At least 50% of adult community members confirm with their signatures that they support the community project proposal.
Based on the community application form and submitted documents, the Social Development Fund of IDPs verifies the compliance of the community project with the following selection criteria:
· that the application for the community project conforms to the required format and the information provided with the application is sufficient;
· Compliance of the community project application with the defined typology;
· Level of community participation (in community project selection);
· Commitment of local authorities/community (if the local authority waives this obligation) regarding operation and operations;
· The value does not exceed the financial amount determined for community projects;
· Extent of efforts to adequately address environmental and social safety impacts in the community project application;
· Compatibility between the community project application and the community action plan;
· Representation of different social groups among those supporting the community project proposal.
Initial and final evaluation of the community project (completion of drawings, scope of work and costing) is carried out with the close participation of the communities. The project/evaluation consulting firm discusses and agrees with the community members in detail the results of the community project evaluation to obtain the beneficiaries' views on the proposed community project design.
The community investment share (in cash) determined according to the total cost of each community infrastructure project to be implemented within the additional financing for the "IDP Living Conditions and Income Opportunities Support Project" is paid by the community.
Community members are closely involved in monitoring the implementation process of the community infrastructure project, in the handover of the project after its completion, and in monitoring the proper exploitation of the project results afterwards.