DÜNYA BANKI Əlaqəli sənədlər Köçürülmə üzrə çərçivə sənədi
Köçürülmə üzrə çərçivə sənədi (KÇS) Azərbaycan Hökuməti ilə Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankının (Dünya Bankı) birgə maliyyələşdirdiyi Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi Layihəsi üçün əlavə maliyyələşdirmə üzrə hazırlıq prosesinin tərkib hissəsi olaraq təqdim edilir.
KÇS-nin əsas məqsədi yuxarıda adı qeyd edilən layihənin icra müddətində torpaqların alınması və köçürülmə ilə əlaqədar mümkün əks təsirləri ünvanlanmaq üçün çərçivə şərtlərini hazırlamaqdan ibarətdir. KÇS-i müvafiq qanun və tələbləri əks etdirərək, gələcəkdə mümkün köçürülmə sənədlərinin hazırlanması və sosial təsirlərin azaldılması üçün göstəriş sənədi kimi hazırlanmışdır.
Sənədin hazırlanması müddətində mümkün təsirə məruz qala biləcək əhalinin təklif və iradlarının toplanması məqsədilə müxtəlif coğrafi ərazilərdə ictimai məsləhətləşmələr aparılmış və toplanmış aidiyyəti təkliflər sənədin yekun variantına inteqrasiya edilmişdir.

THE WORLD BANK Additional financing Framework document on resettlement
The Resettlement Framework Document (RDF) is being presented as part of the preparatory process for additional funding for the IDP Living Conditions and Income Support Project jointly funded by the Government of Azerbaijan and the International Bank for Reconstruction and Development (World Bank).
The main purpose of the KCS is to prepare the framework conditions to address the possible adverse effects related to land acquisition and resettlement during the implementation period of the aforementioned project. The KCS was prepared as a guideline document for the preparation of future possible resettlement documents and reduction of social impacts, reflecting the relevant laws and requirements.
During the preparation of the document, public consultations were held in various geographical areas in order to collect the suggestions and comments of the potentially affected population, and the collected relevant suggestions were integrated into the final version of the document.