DÜNYA BANKI Əlaqəli sənədlər Ətraf mühitin idarə olunması
Ətraf Mühitin İdarəolunması Planı Çərçivəsi (ƏMİP) Azərbaycan Hökuməti və Beynəlxalq Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (Dünya Bankı) tərəfindən birgə maliyyələşdirilən Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Standartları və Həyat Vasitələri Layihəsinin əlavə maliyyələşdirilməsinə hazırlıq prosesinin bir hissəsi kimi hazırlanmışdır.
EMPF Layihə çərçivəsində müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi zamanı yarana biləcək ekoloji problemlərin həllinə yönəlmiş çərçivə sənədidir. Sənədin məqsədləri layihələrin ekoloji cəhətdən sağlam və dayanıqlı olmasını təmin etmək, həmçinin ətraf mühitlə bağlı məsələlərlə bağlı ictimaiyyətlə məsləhətləşmək, mikrolayihə dövriyyəsinin ən erkən mərhələsində ekoloji problemlərin nəzərdən keçirilməsini təmin etmək və ekoloji cəhətdən faydalı layihələri təşviq etməkdir. mikrolayihələr.
Ətraf mühitin mühafizəsi tədbirlərinin ətraf mühitə təsirin səviyyəsindən və növündən asılı olaraq dəyişdiyini nəzərə alaraq, ƏMİF müxtəlif layihələrin ətraf mühitə təsirlərini və onların aradan qaldırılmasının mümkün yollarını, eləcə də əvvəllər proqnozlaşdırılan təsirlərin azaldılması tədbirlərini əks etdirir.

Environmental Management
Environmental Management Plan Framework (EMPF) was prepared as a part of the preparation process for additional financing of IDP Living Standards and Livelihoods Project, jointly financed by the Government of Azerbaijan and International Bank for Reconstruction and Development (World Bank).
EMPF is a framework document aimed at resolving of environmental issues that may arise during implementation of various activities within the Project. The purposes of the document are to help ensure that projects are environmentally sound and sustainable, as well as to consult the community on environmental issues, to ensure that environmental issues are considered at the earliest stage of the micro-project cycle and to promote environmentally beneficial micro-projects.
Taking into account that environmental protection measures vary depending on the level and type of the environment impact, EMPF reflects an environmental effects of the various projects and possible ways to overcome them, as well as mitigation measures for the previously predicted impacts.